Moderní literatura pro děti - ON-LINE SEMINÁŘ

Místo konání akce: On-line seminář
Typ akce: On-line seminář
Cena za osobu: 1 200,- Kč vč. DPH
Termín konání akce: 10.02.2021 od 12:00 do 16:30
Akreditace MŠMT v rámci DVPP: ano i ne, viz sekce Často kladené otázky
Lze hradit ze šablon: Ne

Přijímací zkoušky na střední školy a maturita z velké části vycházejí z důkladného porozumění psanému slovu. Tomu se žáci naučí jedině tak, že budou číst a číst a číst. Jak ale vybrat literaturu, která bude žáky bavit, ale i rozvíjet jejich slovní zásobu a košatost jazyka?

České učebnice a čítanky pracují často s ukázkami pro dospělé čtenáře, což je pro začínající čtenáře demotivující. Je tedy na vyučujícím, aby s nedostatečně zastoupenu dětskou literaturou děti seznámil a dobře se orientoval ve velkém množství literatury určené dětem a mládeži.

Není vždy snadné najít vhodnou literaturu pro děti starší deseti let. Jak se orientovat v záplavě knih, která v České republice pro tuto věkovou kategorii vychází? Jak se trefit do vkusu mladých dívek a chlapců, a zároveň doporučovat knihy kvalitníJak podpořit čtenářství i u těch, kteří cestu ke knihám stále hledají? V semináři se podíváme na knižní produkci posledních několika let, ale zmíníme i osvědčené klasiky. Seznámíme se jak s konkrétními knižními tipy, tak se zdroji, které vám pomohou v orientaci na zahlceném knižním trhu. 

PROGRAM

 • Přehled nakladatelských domů a jejich zaměření, tipy na kvalitní a inspirativní knižní blogy, průřez literárními oceněními a oceněnými knihami.
 • Knižní novinky z posledních let.
 • Knihy zaměřené na konkrétní témata, včetně vážných témat, jakými jsou válka, smrt, nemoc, rasová a sociální odlišnost, homosexualita, ženská práva, atd.
 • Humor v literatuře.
 • Obrázkové knihy pro starší děti? No to snad…ano!  

Vyučující získají tipy, na co se zaměřit při výběru vhodných textů. 

Seminář je určen především vyučujícím 1. stupně ZŠ.

ONLINE SEMINÁŘ

Seminář proběhne v prostředí Google Meet, není třeba nic stahovat, nic instalovat, prostředí je velmi intuitivní a v češtině. Před seminářem obdržíte odkaz na seminář, který Vás vyzve, abyste se přihlásili pod svým Google (nebo účtem na Gmailu). Je to opravdu jednoduché, ale jsme připraveni Vám se vším pomoci.

Je velkou výhodou, pokud se můžete přihlásit z počítače, který má mikrofon a kameru, pokud je nemáte, není to nutně překážka, seminář lze absolvovat i jen jako posluchač a své dotazy či reakce psát na chat.

LEKTORKA

Petra ŽallmannováPetra Žallmannová

Je recenzentkou dětské literatury, spolupracuje s časopisem Tvar a s online literárními magazíny (Veranda, Mravenčí chůva). Zabývá se podporou čtenářství a předčtenářské gramotnosti.
 

AKREDITACE

Školení je akreditováno MŠMT.

Zpět na kalendář akcí

Je nám líto, již jsou všechny volné kapacity obsazeny.
 • Dotaz k semináři

  Rozbalit (reakcí: 2)Sbalit (reakcí: 2)

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je seminář opravdu určen zejména pro prvostupňové pedagogy. Zaujalo mě téma i program, ale pokud se bude doporučovat četba zejména pro 1. stupeň, tak by to pro mě nebylo úplně zajímavé.
  Předem děkuji za odpověď.
  S pozdravem Nikola Grbavčicová

  Reagovat03.01.2021 17:28 od Nikola Grbavčicová
  • Re: Dotaz k semináři

   Dobrý den, paní Grbavčicová,

   ano, tento seminář je opravdu určen především pro prvostupňové děti/učitele. Seminář pro druhostupňové jsme měli před Vánocemi, moc se povedl a určitě ho budeme chtít zase někdy zopakovat.

   Přeji Vám hezký den

   Dita Olchavová

   Reagovat04.01.2021 09:46 od Dita Olchavová (správce)
   • Re: Re: Dotaz k semináři

    Děkuji za odpověď. Až bude seminář pro 2. stupeň, ráda se přihlásím:-).

    Přeji hezký zbytek dne.

    Nikola Grbavčicová

    Reagovat05.01.2021 14:25 od Nikola Grbavčicová


Související


Vyhledávání

Facebook

Sledujte novinky a zajímavosti ze zákulisí našich seminářů i na FB

Kontakt

Jana Olchavová

Jana Olchavová

jana@olchavova.cz
+420 602 87 17 87

 

Dita Olchavová

Dita Olchavová

dita@olchavova.cz
+420 773 27 03 20